Aktualność "Preferencyjna stawka VAT. Uwaga na wyjątki"
Z zasady soki korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT wynoszącej 5 proc. Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od tej reguły.

Dobrym przykładem będzie tutaj sok z aloesu. Posiada niezliczone właściwości lecznicze: jest naturalnym antybiotykiem, a zatem działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz antybakteryjnie. Ponadto, wzmacnia odporność, a także pomaga w leczeniu chorób cywilizacyjnych typu: cukrzyca, miażdżyca czy nadwaga. Jednakże, czy zakup tego napoju będzie miał dobroczynny wpływ również na nasze portfele? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto rozważyć czy sprzedaż soku z aloesu korzysta z preferencyjnego opodatkowania VAT.

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc. Jednakże, od powyższej reguły ustawodawca przewidział pewne wyjątki. Przykładowo, opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT w wysokości 5 proc. podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 10 do ustawy. Natomiast poz. 31 ww. załącznika wskazuje na: pozostałe napoje bezalkoholowe- wyłącznie niegazowane napoje:
  • w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo- warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
  • zawierające tłuszcz mlekowy
Aby zatem sok wyciskany z liści aloesu mógł korzystać z preferencyjnego opodatkowania, koniecznie jest zakwalifikowanie aloesu do warzywa lub owocu. W tym celu warto odnieść się do słownikowego rozumienia tego słowa. Według definicji zawartej w Słowniku wyrazów obcych PWN, aloes to bylina z rodziny asfodelowatych o grubych, mięsistych liściach zakończonych kolcami, pochodząca z Afryki, mająca zastosowanie w medycynie i kosmetyce, uprawnia także jako roślina doniczkowa.

Ponadto, podkreślenia wymaga fakt, że aloes nie został wymieniony w powszechnie obowiązującej klasyfikacji warzyw, podobnie GUS w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w Sekcji A: Produkty rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa oraz usługi wspomagające, która zawiera m.in. rośliny uprawne i produkty pochodzenia roślinnego- nie zawarł aloesu w grupowaniu wskazującym warzywa i owoce.

Co więcej, załącznik do rozporządzenia komisji nr 161/2007 z dnia 15 lutego 2007 r. dotyczącego klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej wskazuje, iż aloes nie jest owocem objętym działaniem 8, lecz rośliną objętą działaniem 6, które obejmuje drzewa żywe i pozostałe rośliny; bulwy, korzenie i podobne; kwiaty cięte i liście ozdobne.

Wobec powyższego należy uznać, że aloes to roślina, która nie jest ani owocem, ani warzywem. Tym samym, sok z aloesu nie mieści się w poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT i nie podlega preferencyjnemu opodatkowaniu. Konsekwentnie, sprzedaż ww. produktu powinna zostać opodatkowana wg podstawowej stawki VAT 23 proc.

Tak również uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 03.11.2011 r. (sygn. ILPP2/443-1163/11-2/SJ).

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-05-31 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia