Aktualność "Rachunek należy wystawić również przy prywatnym najmie"
Prowadząc działalność gospodarczą, a w tym wynajmując prywatne mieszkanie należy się liczyć z koniecznością wystawienia rachunku jeżeli klient go zażąda. Chociaż nie ma obowiązującego wzoru tego dokumentu, to musi on zawierać wymagane dane.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą są zobowiązani na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Uwaga jednak- Ordynacja podatkowa zawiera własną definicję działalności gospodarczej. Jest ona znacznie szersza niż w innych ustawach, np. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Nawet wynajmując prywatne mieszkanie, trzeba się liczyć z koniecznością wystawienia rachunku.

Warto wiedzieć, iż Ordynacja podatkowa przez działalność gospodarczą rozumie każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność- do przedsiębiorców.

Warto tutaj zauważyć, że obowiązek ten nie dotyczy rolników sprzedających produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, pod warunkiem, że nie zostały one przerobione sposobem przemysłowym. Jednak w przypadku, gdy sprzedaż dokonywana przez rolnika odbywa się w odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, które znajdują się poza obrębem uprawy lub hodowli, koniecznym jest wystawienie rachunku.

Rachunek nie ma ustalonego wzoru. Mogą to być więc druki opracowane przez podmiot zajmujący się ich sprzedażą lub wydruk z komputera a także odręcznie pisany. Ważne by zawierał wskazane poniżej dane.

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego dokument ten powinien zawierać następujące informacje:
  • imiona i nazwiska bądź nazwę lub firmę wraz z adresem sprzedawcy lub wykonawcy usługi (osoby wystawiającej rachunek) oraz kupującego lub odbiorcy usługi (osoby odbierającej rachunek),
  • datę wystawienia i kolejny numer rachunku,
  • określenie rodzaju i ilość towarów lub wykonanej usługi, oraz ich ceny jednostkowe,
  • ogólną sumę należności od odbiorcy rachunku, wyrażoną w postaci liczbowej oraz słownie.
Ponadto warto podkreślić, że od ubiegłego roku ten dokument nie musi być opatrzony ani odciskiem pieczęci na dokumencie, ani podpisem, a także nie musi zawierać stosownej adnotacji ORYGINAŁ lub KOPIA.

Nabywca ma 3 miesiące by przedstawić żądanie wystawienia rachunku. Po upływie tego czasu można go wystawić, ale nie ma już takiego obowiązku. Wystawiając rachunek, należy pamiętać, że ma się na to 7 dni. Liczy się je albo od dnia wykonania usługi (dokonanie sprzedaży), jeżeli takie żądanie trafiło do wynajmującego zanim wykonał on usługę lub dokonał sprzedaży albo od dnia zgłoszenia żądania, gdy zostało zgłoszone już po wykonanej usłudze lub dokonanej sprzedaży.

Istotnym wydaje się również, aby wspomnieć o tym, jak ważne jest prawidłowe wystawienie rachunku. Podatnik powinien liczyć się z możliwością nałożenia na niego kary do 180 stawek dziennych (najniższa stawka wynosi 50 zł, a najwyższa 20 000 zł), w przypadku, gdy organ podatkowy stwierdzi, że przedsiębiorca nie wystawia rachunków lub faktur za wykonanie świadczenia lub nie przechowuje ich w odpowiedni sposób.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-05-17 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia