Aktualność "Spóźniony spis nie wyłącza odliczenia VAT "
Niezłożenie w terminie spisu z natury nie powinno skutkować brakiem prawa do odliczenia VAT.

Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku rezygnują lub tracą prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia.

Zgodę na takie odliczenie musi jednak wyrazić naczelnik urzędu skarbowego. Aby ją uzyskać, należy złożyć w urzędzie skarbowym spis z natury zapasów posiadanych towarów w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty prawa zwolnienia.

Wymóg dotyczący spisu z natury odnosi się jedynie do nabytych przez podatnika towarów. Nie dotyczy on środków trwałych- w tym zakresie podatnicy mają prawo do odliczenia VAT na podstawie przepisów dotyczących korekty VAT od środków trwałych w przypadku zmiany przeznaczenia.

W celu kontroli prawidłowości rozliczeń kraje członkowskie UE mogą nakładać na podatników określone wymogi formalne i ewidencyjne. Stąd też zamieszczenie w krajowych przepisach wymogu sporządzenia spisu z natury jest zgodne z dyrektywą VAT. Ten obowiązek jest jednak nadmiernym utrudnieniem dla podatników.

Nieuzasadnione jest natomiast wymaganie, aby spis z natury przedstawiony był w ciągu 14 dni od dnia utraty lub rezygnacji ze zwolnienia pod rygorem utraty prawa do odliczenia.

Eksperci przypominają, że podatnik może odliczyć VAT od towarów nabytych w okresie zwolnienia dopiero po sporządzeniu spisu. Nie ma więc ryzyka, że zbyt późne sporządzenie i złożenie do urzędu spisu z natury spowoduje ryzyko niezgodne z prawem odliczenia VAT. W takiej sytuacji podatnik po prostu później zrealizowałby swe prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Podatnikom, którzy spóźnili się ze sporządzeniem spisu z natury, pozostaje walka o swoje prawa przed sądami administracyjnymi, które w swych rozstrzygnięciach w znacznie większym zakresie opierają się na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE oraz przepisach unijnych.

Skarżąc negatywne decyzje organów podatkowych, podatnicy powinni zarzucić im naruszenie naczelnych zasad VAT, a więc zasady neutralności i proporcjonalności.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-05-16 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia