Aktualność "Fiskus sprawdzi nagły brak zaliczek PIT"
Permanentne nieregulowanie należnego miesięcznego ryczałtu lub zaliczek w podatkach dochodowych jest wykroczeniem skarbowym. Dlatego podczas kontroli fiskusa w tym obszarze podatnik będzie informowany, że stwierdzone u niego nieprawidłowości są wykroczeniem zagrożonym grzywną.

Od tych konsekwencji nieuczciwego przedsiębiorcę będzie mogła uchronić jedynie zapłata w całości zaległości podatkowej. Urzędnicy skarbowi sprawdzą zaliczki na poczet podatku dochodowego rozliczających się z urzędem skarbowym bez pośrednictwa płatnika oraz zaliczki na poczet podatku dochodowego, które powinno być wpłacane przez płatników z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom.

Chodzi zatem o zabezpieczenie wpływów budżetowych z tytułu podatków bezpośrednich w prawidłowej wysokości w trakcie trwania roku. Wskazuje się bowiem na pojawiające się w praktyce przypadki zaniżania zaliczek w trakcie roku podatkowego celem uzyskania przez podatników swoistego „kredytu” ze strony państwa.

Niewypłacanie zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego może być atrakcyjną formą finansowania działalności przedsiębiorców. Ten sposób może wymagać mniej formalności niż finansowanie bieżące uzyskane z banku. W praktyce może się okazać także, że finansowanie działalności podatników kosztem budżetu może być też bardziej atrakcyjne, jeżeli chodzi o koszty finansowania. Z drugiej strony brak regularnych wpłat zaliczek na podatek do budżetu państwa wymaga od Skarbu Państwa szukania finansowania zewnętrznego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Według Ministerstwa Finansów zagrożenia w omawianym obszarze są skutkiem rezygnacji z obowiązku składania przez podatników podatku dochodowego miesięcznych czy kwartalnych deklaracji podatkowych, co utrudnia bieżące monitorowanie sytuacji poszczególnych podatników i w konsekwencji może ich zachęcać do niedokonywania wpłat należnego w trakcie roku podatku albo zaniżania kwot tego podatku.

Warto pamiętać, że miesięczne deklaracje podatkowe zostały zlikwidowane na wniosek samych przedsiębiorców. Z pewnością jest to ułatwienie w rozliczeniach podatkowych, ale ma charakter wyłącznie administracyjny, bo podatnicy w dalszym ciągu są zobowiązani do comiesięcznego obliczania wysokości należnej zaliczki na podatek oraz wpłacania jej na konto urzędu skarbowego.

Jednocześnie do urzędów skarbowych napływa mniej dokumentów, co nie oznacza, że w trakcie roku nie analizują na bieżąco wpłat zaliczkowych. Urzędy skarbowe mają prawo przeprowadzać kontrole podatkowe u podatników.

Wśród podatników, którzy powinni zostać poddani szczególnej uwadze, wskazuje się te podmioty, które w trakcie roku nie wykazują podatku do zapłaty tytułem zaliczki na podatek dochodowy, zaś wykazują taki podatek w zeznaniu rocznym.

Niezrozumiałym dla wielu ekspertów jest natomiast, dlaczego takiej szczególnej uwadze mają być również poddani przedsiębiorcy, u których wystąpiła różnica pomiędzy zaliczkami wpłacanymi w trakcie roku, a kwotą należną w zeznaniu rocznym. Biorąc pod uwagę, że w 2011r. przedsiębiorcy byli zobowiązani wpłacać zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego w kwocie odpowiadającej zaliczce za miesiąc przedostatni (w praktyce płaciło się zaliczkę za przedostatni miesiąc w podwójnej wysokości), poza dość wyjątkowymi przypadkami, gdy dochód za miesiąc ostatni rzeczywiście odpowiadał dochodowi za miesiąc poprzedni, w większości przypadków taka różnica faktycznie powstała.

Takie sformułowanie kryterium selekcji podatników powoduje zatem, że obejmie ono zdecydowaną większość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, co raczej nie przełoży się na efektywność działań ze strony władz skarbowych.

W razie kontroli podatnicy mają niewielkie pole manewru, ponieważ sprawdzana będzie terminowość płatności podatku, a nie np. prawidłowość ustalenia podstawy opodatkowania, gdzie może istnieć pole do dyskusji z fiskusem.

Wszelkie zasady kontaktów podatnika z urzędem skarbowym, dotyczące zarówno załatwiania bieżących formalności, składania deklaracji, regulowania zobowiązań podatkowych, jak i prowadzenia kontroli i odwoływania się od decyzji służb fiskalnych uregulowane są w Ordynacji podatkowej.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-05-08 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia