Aktualność "Rozwód w grudniu też uprawnia do preferencyjnego rozliczenia "
Osobom samotnie wychowującym dzieci przysługuje prawo do preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia długość okresu, w którym podatnik posiadał status osoby samotnie wychowującej dziecko. Żeby skorzystać z tego rozwiązania należy pamiętać o terminowym złożeniu zeznania podatkowego.

Preferencyjne rozliczenie podatku dochodowego to przywilej przysługujący m.in. podatnikom, którzy samotnie wychowują dzieci. Taka forma w wielu przypadkach pozwala na znaczne obniżenie wartości podatku, w stosunku do tego, ile podatnik byłby zobowiązany zapłacić gdyby rozliczał się sam. Jest to wynik specyficznego sposobu w jaki ustala się kwotę zobowiązania podatkowego, tzn. jako dwukrotność wartości podatku wyliczonego od połowy rocznych dochodów uzyskiwanych przez rodzica bądź też opiekuna. Warto zatem wiedzieć, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rodzic mógł skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

W myśl prawa podatkowego preferencyjne rozliczenie dochodów przysługuje podatnikom, którzy samotnie wychowują dzieci. Oznacza to, że uprawnionymi do skorzystania z tego przywileju są zarówno rodzice, jak i opiekunowie prawni, pod warunkiem że ich stan cywilny można określić jako panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka bądź rozwodnik. Ponadto, z możliwości preferencyjnego rozliczenia mogą skorzystać podatnicy, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, jak też osoba pozostająca w związku małżeńskim, w przypadku gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub też odbywa karę pozbawienia wolności, pod warunkiem, że w roku podatkowym samotnie wychowuje dziecko.

Istotne jest podkreślenie, iż osobą samotnie wychowującą dziecko jest osoba, która faktycznie sama wychowuje dziecko bez udziału drugiego z rodziców, tzn. osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama zajmuje się wychowywaniem dziecka. To stanowisko zostało niejednokrotnie potwierdzone w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. Oznacza to, iż obecne brzmienie przepisu wskazuje jednoznacznie, iż osoba ta musi samotnie wychowywać dziecko, a nie jedynie posiadać status osoby samotnie wychowującej. Nie spełnią więc tego warunku osoby pozostające w konkubinacie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci, mimo precyzyjnie zdefiniowanego pojęcia, mają wątpliwości związane z określeniem momentu, od którego rozwodnik lub rozwódka może wspólnie się rozliczyć z dzieckiem. Warto odnotować, że w przypadku rodziców, w stosunku do których zostały orzeczone rozwód lub separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje.

Jednakże nie wyklucza to prawa do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko jeszcze w roku uzyskania rozwodu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy prawa podatkowego nie określają jak długo w danym roku trzeba pozostawać osobą samotnie wychowującą dziecko, aby posiadać prawo do skorzystania z rozliczenia na zasadach preferencyjnych. Wystarczy aby taki stan zaistniał w ciągu roku. Można zatem przyjąć, że termin uzyskania prawomocnego rozwodu nie ma wpływu na możliwość preferencyjnego rozliczenia, pod warunkiem, że zawiera się w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie.

Sam fakt, iż podatnik samotnie wychowuje dziecko nie stanowi jeszcze przesłanki umożliwiającej preferencyjne rozliczenie dochodów. Należy pamiętać o dodatkowych warunkach, które muszą być spełnione. Przede wszystkim taka osoba, jak również jej dziecko, nie może prowadzić działalności gospodarczej opodatkowanej 19-proc. podatkiem liniowym, kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem opodatkowanych w ten sposób przychodów z najmu prywatnego) lub też podatkiem tonażowym.

Ponadto przepisy prawa podatkowego określają wprost, że podopieczny jest dzieckiem małoletnim lub też osobą, która bez względu na wiek, otrzymuje w trakcie roku podatkowego zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Należy również pamiętać o tym, że prawo do preferencyjnego rozliczenia przysługuje również rodzicom i opiekunom, których dziecko nie ukończyło jeszcze 25 lat pod warunkiem, że uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach- Prawo o szkolnictwie wyższym, nie uzyskując w tym czasie dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub tzw. dochodów z giełdy w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.

Ostatnim i formalnym wymogiem jest terminowe złożenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-04-11 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia