Aktualność "Straty na opcjach walutowych nie są kosztem firmy"
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 2323/12) poinformowało, iż nie można uznać za koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej strat poniesionych przez przedsiębiorców na opcjach walutowych.

Resort podkreślił, że przychody z instrumentów finansowych są zaliczane do odrębnego niż działalność gospodarcza źródła przychodów (kapitanów pieniężnych). W związku z tym nie można ich łączyć z przychodami z działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi tylko taka sytuacja, w której obrót instrumentami finansowymi jest przedmiotem działalności gospodarczej, gdzie odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych lub realizacja praw z nich wynikających stanowi realizację przedmiotu działalności.

Dochód lub stratę uzyskania z kapitałów pieniężnych, w tym z opcji walutowych stanowiących odrębne źródło przychodów od działalności gospodarczej, które stanowią odrębne źródło przychodów od działalności gospodarczej, rozlicza się w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Zbycie pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających w innych przypadkach stanowi przychód z kapitałów pieniężnych. Taka sytuacja występuje również w przypadku, gdy obrót instrumentami finansowymi jest ekonomicznie uzasadniony w prowadzeniu działalności podmiotu gospodarczego, czyli nie następuje w wykonaniu tej działalności, ale tylko w związku z nią. Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zgodnie z 30b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających podlegają opodatkowaniu 19-procentową stawką (podobnie jak dochód z papierów wartościowych, np. akcji).

Dochód jest różnicą między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia i wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych. W przypadku poniesienia w roku podatkowym straty z kapitałów pieniężnych podatnik ma prawo obniżyć dochód z tego źródła (z kapitałów pieniężnych) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-04-04 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia