Aktualność "Terminy odliczenia VAT mogą być różne"
Kwotę podlegającą odliczeniu stanowi kwota VAT wykazana w otrzymanej przez przedsiębiorcę fakturze potwierdzającej nabycie towaru lub usługi. Odliczenie powinno nastąpić w terminie i na zasadach wskazanych w ustawie o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Przedsiębiorca, który zapomniał odliczyć VAT, ma prawo w ciągu pięciu lat złożyć korektę wcześniej wypełnionej deklaracji podatkowej.

Zasadą jest, że prawo do odliczenia podatku powstaje w rozliczeniu na okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę.

Co ważne, w przypadku otrzymania faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług (o ile nie jest to faktura zaliczkowa), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jako właściciel albo przed wykonaniem usługi (a zatem w przypadku otrzymania faktury wystawionej przedwcześnie)- prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzenia towarem lub z chwilą wykonania usługi. Znaczy to, że prawo do odliczenia VAT powstaje dopiero, gdy transakcja udokumentowana fakturą faktycznie zostanie zakończona.

Ustawodawca przewidział również sytuację, gdy jest możliwe odliczenie podatku, nawet jeśli nie dokonano jeszcze dostawy towarów lub nie wykonano usługi. Odnosi się to do enumeratywnie wymienionych w ustawie o VAT transakcji (m.in. nabycie mediów, usług transportowych, spedycyjnych, budowlanych, ochrony osób i mienia, najmu, leasingu i podobnych, nabycie praw i licencji).

Tyczy się to również przypadków, gdy nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonanie usługi nastąpi przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której zostanie obniżona kwota podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanej faktury.

Wyjątkowo jest możliwe odliczenie VAT, nawet jeśli nie dokonano dostawy towarów lub nie wykonano usługi.

Od zasady, zgodnie z którą prawo do odliczenia podatku powstaje z chwilą otrzymania faktury, ustawa o VAT przewiduje wiele wyjątków. Przykładem jest nabycie energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych oraz komunalnych. Prawo do odliczenia powstaje za okres, w którym przypada termin płatności.

Zatem niezależnie od okresu otrzymania faktury, przesądzający do prawidłowego ustalenia momentu odliczenia będzie termin określonej płatności. Owy termin powinien być określony w umowie zawartej pomiędzy stronami, co pozwala im swobodnie go kształtować.

W sytuacji gdy treść otrzymanej faktury wskazuje na inny moment zapłaty niż umowa, należy przyjąć, że wiążący dla stron jest termin wskazany w umowie. Szczególne zasady stosuje się również w przypadku importu usług, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Prawo do odliczenia powstaje w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu danej umowy.

To rozwiązanie powoduje, że wymienione transakcje są neutralne na gruncie VAT, gdyż nabywca będący również w tych okolicznościach zobowiązany do rozliczenia podatku należnego, w tym samym okresie rozliczeniowym dokonuje odliczenia podatku.

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach wskazanych powyżej, jak również w deklaracjach składanych za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (po okresie, w którym powstało prawo do odliczenia).

Wyjątki dotyczą m.in. nabycia mediów, usług transportowych, spedycyjnych, budowlanych, ochrony osób i mienia, najmu, leasingu, nabycia praw i licencji.

Możliwość takiego przesunięcia jest istotna dla podatników, którzy mają znaczne wahania w kwotach podatku do rozliczenia i chcieliby je zminimalizować. Ponadto jeżeli podatnik nie odliczył VAT we wskazanych terminach, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym nastąpiło prawo do obniżenia.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-03-19 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia