Aktualność "Jeszcze dwa dni na przekazanie PIT-ów pracownikom"
Pracodawcy mają czas do jutra na przekazanie PIT-11 pracownikom i urzędom skarbowym. Podstawowy termin na złożenie tej informacji to koniec lutego. Opóźnienie grozi sankcją karną. Grzywna może wynieść np. kilkaset złotych. Jeżeli w złożonym dokumencie pojawią się błędy, można je skorygować.

Przedsiębiorcy, którzy nie dokonują rocznego rozliczenia podatku w imieniu swoich pracowników, muszą do końca bieżącego miesiąca przekazać im oraz urzędom skarbowym imienne informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za poprzedni rok. Jest do tego przeznaczony formularz PIT-11.

PIT-11 musi trafić do wszystkich pracowników, którzy nie korzystają z możliwości rocznego rozliczenia ich podatku przez pracodawcę.

Osoby, które przez cały rok pracowały u jednego pracodawcy, mogły uniknąć samodzielnego rozliczania podatku dochodowego i składania rocznego zeznania. Rozliczy ich pracodawca, jeśli do 10 stycznia otrzymał oświadczenie na druku PIT-12, w którym wyrazili taką wolę oraz wskazane informacje o niekorzystaniu z ulg i preferencji podatkowych oraz o braku innych dochodów (z wyjątkiem wskazanych w ustawie jak np. ze sprzedaży nieruchomości).

Podatnicy podejmujący się samodzielnego rozliczenia, potrzebują danych, które pozwolą im na właściwe wypełnienie zeznania. Są to informacje dotyczące w szczególności wysokości osiągniętego przychodu, poniesionych kosztów, uzyskanego dochodu, dochodu wolnego od podatku czy pobranych zaliczek.

PIT-11 zawiera również dane o składkach na ubezpieczenie społeczne, które odlicza się od dochodu oraz na ubezpieczenie zdrowotne, które zmniejszają podatek. Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która musi obliczyć i pobrać od podatnika podatek i wpłacić go fiskusowi.

Informację PIT-11 przekazuje się zarówno podatnikowi, jak też urzędowi skarbowemu. Właściwość określa się według miejsca zamieszkania podatnika, na nie jego zameldowania. W sytuacji, gdy pracownik przeprowadzał się w trakcie roku, właściwości ustala się według ostatniego dnia roku podatkowego.

Znaczy to, że miejsce zamieszkania w dniu 31 grudnia jest decydujące. Inaczej sytuacja się przedstawia w stosunku do osób, które wyjechały za granicę i wskazanego dnia nie mieszkały w Polsce. Dla nich właściwym pozostanie urząd według ostatniego miejsca zamieszkania w kraju.

Natomiast w przypadku osób, na których ciąży tzw. ograniczony obowiązek podatkowy (przebywają na stałe za granicą, ale osiągają również dochód w Polsce), PIT-11 powinien trafić do urzędu obsługującego osoby zagraniczne.

Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tych osób, których miejsce zamieszkania znajduje się za granicą (przebywają w innym państwie dłużej niż183 dni w ciągu roku lub ich ośrodek interesów życiowych znajduje się w innym kraju). Podlegają one opodatkowaniu w Polsce tylko od uzyskanych tu dochodów.

Koniec lutego to podstawowy termin przekazania informacji PIT-11. Będzie dochowany jeśli do dnia 29 lutego zostanie nadany w placówce Poczty Polskiej, nawet jeżeli do urzędu rzeczywiście wpłynie później. Należy pamiętać, że tego terminu nie można przesunąć, nawet jeśli właściciel małej firmy trafi np. do szpitala.

Jeżeli powstanie opóźnienie, informacja zostanie wysłana lub przekazana po tym dniu, trzeba się liczyć z odpowiedzialnością za wykroczenie skarbowe. Ponieść ją jednak może tylko taka osoba, której można przypisać winę i przed wymierzeniem kary okoliczności opóźnienia powinny być dokładnie zbadane a wina udowodniona.

W bieżącym roku najniższa grzywna za wykroczenie skarbowe wynosi 150 zł, a najwyższa 30 tys. zł. Przy opóźnionym złożeniu informacji PIT-11 można liczyć na dolne granice kary. Górne dotyczą czynów o większej społecznej szkodliwości, jak np. niepłacenie podatków w terminie.

Ten termin może nie mieć zastosowania, gdy pracownik zmienił pracę w trakcie roku i złożył pisemny wniosek o sporządzenie informacji PIT. Wówczas czas na wywiązanie się z obowiązku to tylko 14 dni liczone od dnia złożenia wniosku. W tym samym czasie informacja musi trafić do urzędu skarbowego.

PIT-11 to kłopotliwy dokument, w szczególności dla tych pracodawców, którzy zatrudniają wielu pracowników. Muszą się liczyć z koniecznością wysłania wielu listów do wielu urzędów.

Składanie dokumentów przez internet jest znaczną oszczędnością czasu i pieniędzy. Koszt wysyłki to nie tylko opłata za list polecony (3,75 zł), ale również koszt materiałów biurowych.

Niestety formularz ten mogą złożyć przez internet tylko te podmioty, które posiadają kwalifikowany podpis elektroniczny. Jeżeli ktoś go jeszcze nie ma to za późno by w tym roku zdążył go uzyskać. Warto jednak pomyśleć nad tym rozwiązaniem na przyszłość gdyż pozwoli zdalnie załatwić wiele spraw urzędowych. Poza PIT-11 kwalifikowanego podpisu wymagają także inne dokumenty, np. deklaracje VAT.

Błędy rachunkowe i inne pomyłki mogą się zdarzyć również w przekazywanej informacji PIT-11. Jeśli zostaną zauważone, muszą być skorygowane. W tym celu wypełnia się ponownie formularz PIT-11, zaznacza okienko wskazujące, że cel składania tego dokumentu to korekta.

Trzeba pamiętać żeby dołączyć pisemne wyjaśnienia przyczyny składania korekty.

Nie należy się obawiać odpowiedzialności karnej, gdyż za złożenie korekty organ nie może karać. Korektę trzeba przekazać fiskus i pracownikowi.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-02-28 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia