Aktualność "Inwestor giełdowy nie odliczy kosztów w PIT"
Według organów podatkowych osoba rozliczająca przychód uzyskany na giełdzie papierów wartościowych, może odliczyć w PIT jedynie te wydatki, które są bezpośrednio związane z zakupem.

Podatnicy, którzy w minionym roku przeprowadzili transakcje na giełdzie papierów wartościowych, będą zobowiązani do rozliczenia z urzędem skarbowym w deklaracji PIT-38. Ci, którzy uzyskali spory przychód, będą szukać sposobów na obniżenie ostatecznej kwoty do opodatkowania. Niestety rozliczenie kosztów innych niż poniesione na zakup danych akcji lub innych papierów wartościowych jest kontrowersyjne. W indywidualnych interpretacjach wydanych w ostatnich miesiącach, organy podatkowe prezentują dość restrykcyjne stanowisko. Oznacza to, że inwestor, który będzie próbował odliczyć inne koszty niż te wyszczególnione w informacji PIT-8C wystawionej przez biuro maklerskie, bierze na siebie spore ryzyko przy ewentualnej kontroli fiskusa.

Podczas weryfikacji urzędy skarbowe opierają się na dokumentach wystawianych przez instytucje finansowe. W dokumentach tych są jedynie koszty bezpośrednio związane z nabyciem akcji, tj. cena kupna papierów wartościowych oraz prowizja pobrana przez instytucję finansową za zrealizowaną transakcję.

Inwestorzy spierają się z fiskusem o tzw. koszty pośrednio związane z inwestycjami w akcje, które mogliby dodatkowo wykazać w rocznym zeznaniu PIT.

Wątpliwości budzi rozliczenie w kosztach takich wydatków, jak np. książki o tematyce giełdowej, szkolenia z inwestycji giełdowych. Przepisy podatkowe odnoszą się tylko do tzw. kosztów bezpośrednich czy ceny zakupu akcji oraz kosztów kredytu czy pożyczki na ich zakup. I na tym też skupia się fiskus.

W interpretacji indywidualnej z 18 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/2/415-657/11/MM) dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że przychód, jaki podatnik uzyskuje ze sprzedaży papierów wartościowych, może być pomniejszony jedynie o koszty związane z nabyciem tych papierów.

Według organu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT jasno wynika, że od przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych można odliczyć wydatki poniesione na ich nabycie, ale dopiero w momencie uzyskania przychodu z ich zbycia. Kosztem nie będzie więc cena zakupu czasopism specjalistycznych.

Natomiast dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 21 września 2011 r. (nr IBPBII/2/415-744/11/MW) potwierdził, że do wydatków związanych z nabyciem papierów wartościowych można zaliczyć zakup usługi w postaci indywidualnej rekomendacji związanej z kupnem akcji a także koszty spłaty odsetek od pożyczki otrzymanej od osoby fizycznej na zakup akcji. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 38b ustawy o PIT. Do kosztów uzyskania przychodów ani do kosztów odpłatnego zbycia nie można jednak zaliczyć wydatków na zakup usługi w postaci indywidualnej rekomendacji dotyczącej trzymania akcji.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-02-15 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia