Aktualność "14 dni na zapłatę podatku od dopłaty do spółki"
Również w przypadku zmiany umowy spółki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Przewidziano na to 14 dni. W tym terminie trzeba również złożyć deklarację PCC-3. W przypadku spółki cywilnej, to jej wspólnicy są obciążeni obowiązkiem zapłacenia podatku, natomiast w pozostałych umowach spółki obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

Według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przez zmianę umowy spółki należy rozumieć przede wszystkim czynności mające na celu zwiększenie majątku spółki wynikające z wniesienia lub podwyższenia wkładów przez tworzących ją wspólników. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że udzielenie spółce pożyczki, uiszczenie stosownych dopłat oraz oddanie rzeczy oraz praw majątkowych do nieodpłatnego używania, także zaliczane są do tej kategorii.

Od umowy spółki lub jej zmiany podatek trzeba zapłacić tylko wówczas, gdy w Polsce znajduje się:
  • siedziba tej spółki (w przypadku spółki osobowej)
  • rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki (jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego)- w przypadku spółki kapitałowej
W zależności od spółki obowiązek ciąży albo na wspólnikach (przy spółce cywilnej) albo na spółce (przy pozostałych spółkach).

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje:
  • z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej;
  • z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną
Obliczając podatek od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć wartość zmiany kapitału zakładowego spółki (o kwotę, którą został powiększony kapitał spółki). Jeśli zmiana umowy spółki wynika z podwyższenia kapitału zakładowego (przy spółce kapitałowej) lub z wniesienia albo podwyższenia wkładów (w spółce osobowej), podstawę od której trzeba obliczyć podatek stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy albo wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Jeśli natomiast wspomogliśmy spółkę pożyczką, to podatek zapłacimy od kwoty lub wartości pożyczki. Odpowiednio przy dopłatach podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat.

W przypadku wniesienia aportem środków trwałych, podstawę obliczania podatku stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4 proc. wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania.

Warto podkreślić, że w przypadku oddania spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania na czas nieokreślony, podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika również wartość świadczeń za 10 lat lub także suma świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy.

Ponadto, przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o opłaty towarzyszące przekształceniu umowy spółki, takie jak wynagrodzenie pobrane przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, opłata sądowa związana z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego, a także opłata za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach.

Podatek od umowy spółki wynosi 0,5 proc. podstawy opodatkowania. Czas na złożenie deklaracji PCC-3 i wpłacenie podatku do 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku podwyższenia kapitału spółki mającej osobowość prawną z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu. Obowiązek pobrania i wpłacenia kwoty zobowiązania względem urzędu skarbowego ciąży na notariuszu jako płatniku podatku, jeżeli umowa spółki wymaga zawarcia jej w formie notarialnej. Wówczas nie trzeba pamiętać o deklaracji i wpłacie podatku, Zrobi to notariusz.

Analizując czynności, w związku z którymi podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku, trzeba pamiętać o istotnych zwolnieniach. Zwolnione są od podatku umowy spółki i ich zmiany, jeśli kwota podwyższenia kapitału była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Ponadto, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w części dotyczącej wartości, o którą obniżono kapitał zakładowy w następstwie strat poniesionych przez spółkę kapitałową, pod warunkiem że podwyższenie kapitału zakładowego następuje w ciągu 4 lat po jego obniżeniu również nie wymaga uregulowania w ujęciu podatkowym.

Jeżeli przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej i w wyniku zawarcia umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego obejmuje lub posiada już co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce, nie ma mowy o powstawaniu obowiązku podatkowego.

Ustawa zawiera również wyłączenia z opodatkowania niektórych czynności. Podatnik powinien pamiętać o tym, że takie zdarzenia jak- łączenie spółek kapitałowych, przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, a także wniesienie do spółki przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części oraz udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dają w niej większość głosów pod warunkiem, że spółka, do której są wnoszone posiada już większość głosów w zamian za jej udziały- nie wymagają zapłacenia podatku.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-02-06 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia