Aktualność "Raporty okresowe przy braku sprzedaży"
Wśród podatników często pojawia się wątpliwość, czy w przypadku gdy nie dokonują w danej dobie lub innym okresie rozliczeniowym, np. miesięcznym sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego, powstaje wobec nich obowiązek sporządzania raportu dobowego jak i miesięcznego.

Podatnik 18 stycznia 2010r. dokonał dwóch transakcji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Po zamknięciu sklepu i zakończeniu sprzedaży sporządził dobowy raport fiskalny za ten dzień. Jednocześnie 19 stycznia 2010r. nie dokonał żadnej transakcji sprzedaży na rzecz tych osób. Czy w związku z powyższym jest zobowiązany za ten dzień również sporządzić dobowy raport fiskalny?

Z rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunkom ich stosowania, wynika, że podatnicy prowadzący sprzedaż za pomocą kas rejestrujących są obowiązani m.in. sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, jak również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.

Jednocześnie przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny lub rozliczeniowy) należy rozumieć dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

W takim razie, co do zasady nie ma wskazanego w zapytaniu obowiązku. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z cyt. Definicją raportu fiskalnego, przez raport należy rozumieć zestawienie okresowe o dokonanym obrocie oraz kwocie podatku należnego z uwzględnieniem stawek opodatkowania. Zatem w przypadku, gdy obrót oraz kwoty podatku należnego w ogóle nie występują oczywiste jest, że wydrukowany raport fiskalny nie posiada informacji istotnych do obliczenia zobowiązania podatkowego.

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27.11.2008 r. (sygn. IBPP4/443-11708/AZ, strona internetowa MF).

Niemniej trzeba pamiętać, że żaden przepis ustawy o VAT jak i rozporządzenia wykonawczego do ustawy, nie zwalnia bezpośrednio podatnika prowadzącego sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej od sporządzania takich raportów. Dlatego też zdaniem niektórych ekspertów, zarówno dla bezpieczeństwa prawidłowości rozliczeń oraz ewentualnych niejasności czy sprzedaż na rzecz osób fizycznych wystąpiła czy nie, wskazane jest sporządzanie zerowych raportów fiskalnych zarówno dobowych jak i miesięcznych.

Rozważmy taki oto przykład. Podatnik okazjonalnie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych (raz na tydzień). W związku z tym pojawiła się wątpliwość czy w dniach, w których sprzedaż taka w ogóle nie występuje jest zobowiązany do sporządzenia raportu dobowego?

Zasadniczo odpowiedź brzmi nie, gdyż wydrukowany raport dobowy będzie dokumentował jedynie brak obrotu oraz brak kwoty podatku należnego w danym dniu. Niemniej należy pamiętać, iż żaden przepis ustawy o VAT jak i rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy wydanych nie zakazuje dokonania powyższej czynności. Zatem, sporządzenie zerowego raportu dobowego nie może zostać uznane za błąd. Co więcej, pozwoli na bieżącą weryfikację prowadzonej sprzedaży (lub jej braku).

Często podatnicy zastanawiają się również w jakim momencie powinni sporządzić raport fiskalny dobowy, w przypadku gdy prowadzą sprzedaż w nocy.

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Podatnik świadczy usługi transportowe nocne w godzinach 22.00.- 5.00. W związku z powyższym powziął wątpliwość kiedy zobowiązany jest wydrukować raport fiskalny.

Zgodnie z cyt. przepisem § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunkom ich stosowania raport dobowy sporządza się z chwilą zakończenia w danym dniu sprzedaży, lecz nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Czyli, jeżeli podatnik świadczy usługi transportowe w nocy, to kurs rozpoczęty przed północą, a zakończony po tej godzinie będzie wyznaczał ostatnią sprzedaż dokonaną w danej dobie (oczywiście pod warunkiem, że w trakcie realizowanego kursu, tj. po północy nie wsiądzie pasażer- w takim przypadku raport powinien zostać sporządzony przed tą sprzedażą). Tym samym po zakończeniu tego kursu, a jednocześnie przed rozpoczęciem następnego przejazdu podatnik będzie zobowiązany do sporządzenia fiskalnego raportu dobowego.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-01-27 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia