Aktualność "Ryczałt trzeba rozliczyć do 31 stycznia"
Po niedzieli urząd skarbowy czeka oblężenie podatników ryczałtu i karty. Muszą oni złożyć PIT-28 i PIT-16A. Jak na razie zrobiło to jedynie 30 proc. podatników.

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych najpóźniej do 31 stycznia muszą wysłać do skarbówki zeznania PIT-28. Takim obowiązkiem objęci są zarówno przedsiębiorcy opłacający PIT w formie ryczałtu, jak i podatnicy uzyskujący opodatkowane w ten sposób przychody z najmu. Także osoby, które w ubiegłym roku płaciły kartę podatkową, muszą do końca miesiąca złożyć PIT-16A (informacja o opłaconych i odliczonych składkach zdrowotnych).

Przedstawicielom tych grup podatkowych nie spieszy się jednak z rozliczeniem. Do urzędów skarbowych w całym kraju złożono dopiero około 229 tys. PIT-28. W rozliczeniu za 2010r. było ich ponad 800 tys. Oznacza to, że jak na razie swoich obowiązków dopełniło 28 proc. ryczałtowców. Z podatnikami karty jest nieco lepiej. Złożyli oni ponad 38 proc. spodziewanych PIT-16A.

Wiele osób dopełnienie tego obowiązku zostawia na ostatnią chwilę.

Najwięcej zeznań ryczałtowców za 2011r. zostało na razie złożonych w województwach: mazowieckim, małopolskim, śląskim i wielkopolskim. Deklaracji PIT-16A najwięcej złożono w województwie małopolskim, zachodniopomorskim i pomorskim.

Podobnie jest w woj. kujawsko-pomorskim. W tym rejonie urzędnicy przyjęli na razie 25 proc. spodziewanych PIT-28 i ok. 30 proc. PIT-16A. Identyczne statystyki są w Wielkopolsce.

Urzędników nie przeraża wizja rozliczeń na ostatnią chwilę. Liczą na to, że wiele osób zdecyduje się na wysłanie PIT przez internet. Podatnicy korzystający ze zryczałtowanej formy opodatkowania mogą przesłać formularze przez internet, bez stosowania kwalifikowalnego podpisu elektronicznego. By wysłać zeznanie, wystarczy na stronie www.e-deklaracje.gov.pl pobrać aplikację Desktop lub skorzystać z formularzy na stronie, wypełnić dokument oraz wpisać dane autoryzujące, czyli kwotę przychodu za 2010r.

Program prowadzi nas krok po kroku, zaznaczając rubryki obowiązkowe do wypełnienia, oblicza podatek oraz wskazuje błędy, dzięki temu wypełnienie formularzy potrwa tylko kilka minut. Po złożeniu zeznania podatnik otrzymuje urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO), które jest gwarancją wypełnienia obowiązku podatkowego.

Przy rozliczeniach ryczałtu od kilku lat utrzymuje się stała tendencja- podatników opłacających ryczałt z firmy ubywa, a opodatkowujących w ten sposób przychody z najmu przybywa. Jest to wynik tego, że decydując się na ryczałt, przedsiębiorca nie może uwzględniać kosztów. PIT płacony jest od przychodów. Przy prowadzeniu firmy rzadko kiedy podatnik nie ponosi wydatków, które można uznać za koszty.

Przy najmie natomiast- zwłaszcza prywatnym- w ryczałcie występuje najkorzystniejsza stawka PIT. Wynosi ona 8,5 proc. bez względu na wielkość osiąganych przychodów. To znacznie mniej niż np. skala PIT ze stawkami 18 i 32 proc.

Tegoroczna statystyka na razie nie potwierdza tego trendu.

W Pomorskiem zostało złożonych niewiele więcej zeznań, które dotyczą przychodów z działalności gospodarczej w porównaniu z przychodami z najmu. Znaczne różnice widać w Lubelskiem. Dotychczas tamtejsi podatnicy w złożonych zeznaniach wykazali przychód z najmu w prawie 3 tys. zeznań, a ponad 7 tys. to zeznania osób osiągających przychody z firmy.

Także w województwach świętokrzyskim, opolskim, zachodniopomorskim, śląskim, łódzkim, podlaskim, dolnośląskim, podkarpackim przeważają deklaracje przedsiębiorców, a nie osób wynajmujących nieruchomości.

Inaczej rzecz się przedstawia w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Oczywiście dane z izb nie są ostateczne i po złożeniu przez podatników wszystkich zeznań mogą ulec zmianie i znów może się okazać, że z ryczałtu częściej korzystają wynajmujący niż biznesmeni.

Podatnikom ryczałtu przysługują praktycznie te same ulgi i odliczenia co osobom opłacającym PIT według skali podatkowej. Trzeba jedynie spełnić ustawowe warunki, od których zależy pomniejszenie przychodu bądź ryczałtu.

W przypadku podatników ryczałtu popularne są co do zasady takie same ulgi jak pośród pozostałych podatników. Warto jednak pamiętać, że ryczałtowcy nie mogą korzystać z ulgi na wychowanie dzieci. A to odliczenie jest jednym z najpopularniejszych wśród podatników PIT.

Podatnicy najczęściej odliczają ulgę internetową, rehabilitacyjną, na wyszkolenie uczniów, mieszkaniową, odsetkową.

Zdarzają się również województwa, gdzie korzystanie z ulg przez tę grupę podatników jest znikome. Tak jest np. w Świętokrzyskiem.

W deklaracjach nadal podatnicy popełniają błędy. Jako najczęściej występujące wymienia się: nieprawidłowe wykazywanie zaliczek, wpisywanie nr KRS organizacji pożytku publicznego, dla której ma być przekazany 1 proc. PIT, mimo że podatek wynosi zero, brak załączników i podpisu.

Podatnicy mylą się również w zaokrąglaniu wyliczeń lub w ogóle ich nie stosują, a także odliczają całą składkę zdrowotną zamiast do wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru składki.

Podatnicy zatem powinni być szczególnie ostrożni przy wypełnianiu zeznania. Nawet najmniejszą pomyłkę, np. brak podpisu, będzie trzeba poprawić. Jeśli sami nie zauważymy błędu, przedstawiciel fiskusa z pewnością poprosi nas o złożenie wyjaśnień lub naniesienie poprawek.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-01-25 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia