Aktualność "Prywatnie właściciel firmy też użyje NIP"
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub zarejestrowana jako podatnik VAT powinna zawsze posługiwać się NIP we wszystkich kontaktach z administracją podatkową, niezależnie od tego czy załatwiana sprawa dotyczy firmy lub jest związana z czynnościami opodatkowanymi VAT, czy też nie.

Podatnicy są zobligowani podawać identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych. Obecnie PESEL jest identyfikatorem podatkowym w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi tym rejestrem i nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz niebędącymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. W pozostałych przypadkach takim identyfikatorem jest NIP.

Z przepisów nie wynika, czy przedsiębiorca zawsze posługuje się NIP, zarówno w związku z rozliczeniami firmy jak również rozliczeniami osobistymi.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników znajdujemy wyjaśnienie, że celem wprowadzanych rozwiązań jest to, aby NIP pozostał identyfikatorem podatkowym dla przedsiębiorców i podatników VAT, nawet wówczas, gdy mają nadany PESEL,a realizowane zobowiązania i należności budżetowe nie są związane ani z VAT, ani z prowadzoną działalnością gospodarczą. Według ekspertów to logiczne rozwiązanie.

Nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników miała usprawnić i uprościć system ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ograniczyć liczbę identyfikatorów, którymi muszą się posługiwać podatnicy będący osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL.

Inne stanowisko w tym zakresie prowadziłoby do konieczności wprowadzenia dodatkowego kryterium wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (tzn. uzależnienia rodzaju identyfikatora od rodzaju zdarzenia podatkowego) przy wyborze właściwego identyfikatora podatkowego, co nie byłoby zbieżne z podstawowymi celami nowelizacji.

Ustawa zmieniająca zasady ewidencji i identyfikacji podatników, jak większość nowelizacji, dostarcza wielu wątpliwości interpretacyjnych. Przepisy nie są jasne nie tylko dla podatników. Należy się spodziewać, że w przypadku wątpliwości urzędy będą wzywać podatników do składania wyjaśnień i ewentualnie korygowania użytego w deklaracji identyfikatora podatkowego.

Do informacji uzyskanych z Krajowej Informacji Podatkowej należy zawsze podchodzić z dużą ostrożnością. Informacje uzyskane w ten sposób nie mają żadnej mocy wiążącej. W wątpliwych sprawach lepiej zatem wystąpić o pisemną interpretację.

Już teraz jednak podatnicy powinni pamiętać, że NIP będzie identyfikatorem podatkowym dla przedsiębiorców i podatników VAT, nawet wówczas, gdy realizowane przez podatnika zobowiązania i należności budżetowe nie są związane ani z VAT, ani z prowadzoną firmą.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2012-01-12 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia