Aktualność "Sprzedaż auta wykorzystywanego w firmie jest opodatkowana VAT"
Sprzedaż samochodu przez przedsiębiorcę, który zarejestrował się dla celów rozliczenia VAT, jest opodatkowana podstawową 23-proc. stawką. Uzyskana ze sprzedaży auta cena jest również przychodem, który należy opodatkować zgodnie z przyjętymi przez przedsiębiorcę zasadami rozliczenia dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Przy opodatkowaniu VAT przedsiębiorcy rozliczy ten podatek w zależności od tego, jak długo używał samochodu oraz czy przy zakupie auta skorzystał z odliczenia podatku naliczonego.

Przedsiębiorca może również skorzystać ze zwolnienia od VAT przewidzianego dla dostawy towarów używanych. Jest bowiem zwolniona od podatku dostawa (w tym sprzedaż) towarów używanych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 177 poz. 1054 z późn. zm.), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane rozumie się ruchomości (a więc również samochody), których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Istotne jest, że w przypadku towarów używanych, do których zalicza się jedynie ruchomości- dla zastosowania zwolnienia od podatku- to nie wiek towaru ma znaczenie, ale czas, przez jaki towar ten używany jest przez podatnika dokonującego jego dostawy.

Na podstawie par. 13 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 73, poz.392 z późn. zm.) zwalnia się też dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50 proc. lub 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze.

Zwolniona od VAT jest sprzedaż samochodu, jeśli podatnik spełnia łącznie następujące warunki:
  • w stosunku do którego podatnikowi będącemu zbywcą nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu (wykonuje jedynie czynności zwolnione od podatku- np. świadczy usługi nauki języków obcych czy też usługi ochrony zdrowia)
  • podatnik przed sprzedażą używał samochodu co najmniej przez pół roku
  • podatnik używał tego samochodu po nabyciu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (jednak nie w wyniku np. umowy leasingu operacyjnego, umowy najmu)
Jeżeli natomiast podatnikowi przy nabyciu samochodu prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługiwało, a jedynie ze swojego uprawnienia nie skorzystał, wówczas sprzedaż auta musi opodatkować podstawową 23-proc. Stawką VAT.

W zakresie rozliczenia podatku dochodowego skutki podatkowe zależą od formy opodatkowania firmy podatnika. W przypadku przedsiębiorcy rozliczającego się ryczałtowo przychód ze sprzedaży jest opodatkowana stawką 3 proc. zgodnie z art.12 ust 1 pkt 5 lit. f ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Natomiast w przypadku rozliczenia PIT na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej 18 i 32 proc. lub jednolitej 19-proc. stawki) sprzedaż auta kreuje przychód na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Kosztem uzyskania przychodu jest wartość pojazdu pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne. Różnica między przychodem a kosztem uzyskania stanowi dochód, który należy opodatkować właściwą stawką.

Przedsiębiorca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, przychód wykazuje w kolumnie 8, natomiast koszt w kolumnie 13 księgi.

Zwolniona z VAT jest sprzedaż samochodów osobowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50 proc. lub 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze (nie więcej jednak niż odpowiednio 5 tys. zł lub 6 tys. zł), jeśli te samochody były używane po nabyciu co najmniej przez 6 miesięcy.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2011-10-03 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia