Aktualność "Koniec spadków cen"

Wskaźnik Przyszłej Inflacji prognozuje kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dane z września, października i listopada wykazują systematyczny wzrost WPI. Oznacza to, że spadek cen konsumpcyjnych, trwający nieprzerwanie od lipca 2014 r., ustanie w ciągu najbliższych miesięcy.

Zgodnie z wyjaśnieniem Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, składowe wskaźnika WPI działały w kierunku wzrostu cen. Najsilniejszy wpływ miały drożejące surowce oraz zwiększone oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów. Wskaźnik wzrósł o blisko 5 proc. w stosunku do października.

W minionym miesiącu podrożała ropa naftowa, jednak w przypadku tego surowca dalszy wzrost cen ma być umiarkowany. Od dłuższego czasu rosną natomiast ceny takich produktów, jak cukier, pszenica oraz niektóre gatunki mięs i ryb.

Przybyło także konsumentów, którzy spodziewają się przyspieszonego wzrostu cen. Mimo to, konsumenci nie planują większych zakupów, aby zdążyć przed inflacją. Wyższe wynagrodzenia, lepsza sytuacja na rynku pracy i dodatkowe środki socjalne nie wpłynęły na skłonność do dokonywania zakupów – nie zmienia się ona niemal od początku roku.

Zgodnie z informacjami podanymi przez BIEC, skłonność do podnoszenia cen wykazują przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 50 pracowników. Dotyczy to głównie sektora paliwowego i energetycznego. Najmniejsze przedsiębiorstwa planują natomiast redukcję cen. Ma ona objąć branżę odzieżową, sprzęt elektroniczny oraz naprawę i konserwację maszyn.


Źródło: Newseria



DATA PUBLIKACJI: 2016-11-14 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia