Aktualność "W sierpniu dalszy spadek cen"

Główny Urząd Statystyczny poinformował wczoraj o dalszych spadkach cen. W poprzednim miesiącu były one niższe o 9,8 proc. rok do roku oraz o 0,2 proc. w porównaniu z lipcem. Najbardziej potaniały odzież, obuwie oraz paliwo.

Ceny towarów w zestawieniu miesięcznym spadły o 0,5 proc. O 0,3 proc. wzrosły jednak ceny usług. Czynnikami, które miały największy wpływ na wskaźnik cen, były niższe ceny żywności, odzieży i obuwia oraz transportu. Obniżyły one wskaźnik odpowiednio po 0,13 pkt proc. i o 0,05 pkt proc.

W kategorii żywość najbardziej potaniały warzywa – o 7,8 proc. i owoce – o 3,2 proc. Niższe ceny odnotowano także dla makaronów i produktów makaronowych (0,5 proc.) oraz ryżu (0,2 proc.). Wzrosły natomiast ceny za cukier (o 5,7 proc.), mięso (1 proc.), ryby, owoce morza i mąkę (0,4 proc.). Przeciętnie o 0,2 proc. wyższe były też ceny produktów z kategorii „mleko, sery, jaja” i napoje bezalkoholowe. Napoje alkoholowe potaniały natomiast o 0,1 proc. Wyroby tytoniowe były droższe o 0,2 proc.

W wyniku trwających wyprzedaży kolekcji sezonowej o 3,1 proc. obniżyły się ceny obuwia, a o 2,4 proc. spadły ceny odzieży.

Obniżka cen paliw do prywatnych środków transportu spowodowała spadek cen za transport. Były one niższe o 0,6 proc. w porównaniu z lipcem. Benzyna potaniała o 2,3 proc., olej napędowy – o 2,2 proc. Zdrożał jednak gaz ciekły – o 8,6 proc. Samochody osobowe były tańsze o 0,9 proc. Wzrosły jednak opłaty za usługi transportowe (2,4 proc.).

Według analityków deflacja powinna w najbliższych miesiącach zwalniać. Zjawisko to trwa w polskiej gospodarce już ponad dwa lata.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2016-09-13 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia