Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy uwzględniający zmiany w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Nowelizacja jest efektem sygnałów zgłaszanych przez Głównego Inspektora Pracy, NSZZ „Solidarność” oraz Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia i Ogólnopolski Konwent Agencji. Proponowane zmiany budzą jednak niepokój branży, a Konfederacja Lewiatan mówi wprost, że zaszkodzą one zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.
Ustawa wprowadzi m.in. wymóg posiadania zabezpieczenia finansowego przez agencje pracy tymczasowej, a także obowiązek kontroli przez marszałka województwa w zakresie zaległości w odprowadzaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Przepisy mają zwiększyć gwarancję utrzymania się agencji na rynku. Pozytywnie oceniony został także obowiązek wprowadzenia do umowy o pracę informacji umożliwiającej pracownikowi tymczasowemu bezpośredni kontakt z agencją oraz zapewnienie agencji pracy tymczasowej możliwości wglądu do treści regulujących warunki wynagrodzenia. Wzmocnione zostaną również przepisy umożliwiające pracownikom tymczasowym korzystanie z urlopu wypoczynkowego.
Zastrzeżenia wobec nowych przepisów budzi natomiast ich niejasność. Zdaniem specjalistów, podział odpowiedzialności między agencje pracy tymczasowej i pracodawców użytkowników będzie budził wiele wątpliwości, co może doprowadzić do tego, że firmy niechętnie będą korzystały z takiej formy zatrudnienia. W projekcie brakuje także postulowanego przez pracodawców zapisu o możliwości promowania zatrudnienia na podstawie umów o pracę. Organizacje pracodawców sugerowały, aby wydłużyć okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika z 18 do 24 miesięcy w okresie obejmującym 36 miesięcy w sytuacji, kiedy praca tymczasowa jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.
Nowelizacja uwzględni także nowe regulacje dotyczące kobiet w ciąży. W tej chwili umowa jest rozwiązywana po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Po zmianach będzie ona przedłużana do dnia porodu. Propozycja ta niepokoi pracodawców, na których zostaną narzucone dodatkowe koszty, nieuwzględniające wielu komplikacji, jakie mogą pojawić się w praktyce przy stosowaniu umowy tymczasowej.
Według ekspertów, rozwiązania zaproponowane przez resort
pracy w dużej mierze ograniczają stosowanie pracy tymczasowej i elastycznych
rozwiązań, jakie taka forma zatrudnienia do tej pory umożliwiała. Efektem
będzie niższe zainteresowanie pracodawców współpracą z agencjami, co z kolei
wpłynie na konkurencyjność działających w Polsce przedsiębiorstw.
Źródło: GP