Do usługi transportu towarów na odcinku krajowym, będącej częścią transportu międzynarodowego, polski podatnik może zastosować 0- proc. VAT. Ważne, aby miał odpowiednie dokumenty, np. list przewozowy lub dokument spedytorski.
Polski podatnik podatku od towarów i usług świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań- Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza Unię Europejską. Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań- Gdańsk?
Według Ministerstwa Finansów przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty.
Obniżoną do wysokości 0- proc. stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terenie kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.
Obniżoną stawkę stosuje się pod warunkiem spełnienia określonych przepisami warunków, tj. posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług są, w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora, list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).
Polski podatnik wystawiając fakturę VAT za wykonaną usługę transportu towarów na odcinku krajowym, będącą częścią transportu międzynarodowego, ma prawo zastosować obniżoną stawkę 0- proc., po warunkiem, że będzie dysponował dokumentami, o których mowa w art. 83 ust.5 pkt 1 ustawy o VAT. W przypadku braku takich dokumentów właściwa będzie stawka podstawowa, czyli 23 proc.
Ważne jest, aby w dowodzie świadczenia usług znalazła się informacja, że m.in. w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.
Źródło: GP