Aktualność "Brexit: Polskie firmy mogą mieć problemy"

Istnieje wiele spekulacji odnośnie tego, jak wynik referendum w Wielkiej Brytanii wpłynie na sytuację społeczno-gospodarczą na wyspach brytyjskich. Wyjście z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym rynku pracy i związane z tym powroty Polaków do kraju. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli przenieść swoją działalność do Polski, muszą być jednak przygotowani na większą biurokrację i możliwe problemy z dostępem do kapitału.

Obecnie na Wyspach Brytyjskich przebywa ponad 800 tys. Polaków. Od 2007 r. powstało tam 40 tys. polskich podmiotów gospodarczych. Jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na wyjście z UE, zamieszkujący wysypy Polacy mogą napotkać trudności związane z zatrudnieniem, otrzymaniem pozwolenia na pracę czy prawa do zasiłków. Jak przestrzegają specjaliści, po powrocie do kraju, Polacy, którzy zdecydują się na rozpoczęcie lub przeniesienie działalności do kraju, będą musieli przystosować się do mniej przyjaznego środowiska administracyjnego i legislacyjnego, ale też – do gorszych możliwości finansowania.

Zgodnie z raportem „Doing Business”, opublikowanym pod koniec 2015 r. przez Bank Światowy, Polska zajęła 25. miejsce pod względem warunków do prowadzenia biznesu. W rankingu wzięło udział 189 krajów świata. Polska wyprzedziła w nim Szwajcarię, Hiszpanię czy Francję, jednak jest w tyle za Estonią, Islandią czy Litwą, gdzie środowisko administracyjne jest bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. W tym zestawieniu Wielka Brytania zajęła natomiast wysokie 6. miejsce zaraz za Singapurem, Nową Zelandią, Danią, Koreą Południową i Hongkongiem.

Problemy, z jakimi polscy przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się w kraju, to przede wszystkim brak zdolności kredytowej i niechęć polskich banków do finansowania start-upów. Eksperci radzą, aby korzystali oni z pomocy osób obracających się w polskim świecie biznesowym oraz firm doradczych. Warto sięgnąć również po wsparcie doradców podatkowych i biur rachunkowych, które poprowadzą przedsiębiorców przez zawiłości systemu fiskalnego.


Źródło: Newseria


DATA PUBLIKACJI: 2016-06-28 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia