Aktualność "Nakłady na opiekę zdrowotną są zbyt niskie"

Od 2010 r. na opiekę zdrowotną przeznacza się w Polsce nieco powyżej 4 proc. PKB. Dla porównania, średnia dla krajów OECD wynosi 6 proc. Według ekspertów, problem polega na tym, że nakłady te są w Polsce traktowane jako koszt, a nie jako inwestycja. W przyszłości takie podejście, wraz z niekorzystnymi zmianami demograficznymi na rynku pracy, może wpłynąć na pogorszenie konkurencyjności polskiej gospodarki – ostrzegają specjaliści.

Sytuacja ta odbija się na działalności firm farmaceutycznych oraz na pacjentach, którzy mają ograniczony dostęp do innowacyjnych leków. Z raportu PwC wynika, że w 2014 r. rynek badań klinicznych był w Polsce wary 950 mln zł. W porównaniu z 2009 r., jest to wzrost o 15 proc. Liczba prowadzonych w kraju badań klinicznych spadła jednak o 10 proc. Oznacza to, że znacznie mniejsza ilość pacjentów otrzymała dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

Jednocześnie eksperci PwC oceniają, że Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną oraz zakres prowadzenia badań klinicznych. Zgodnie z zapowiedziami rządu, nakłady na ten cel mają się zwiększać. Zyskają na tym nie tylko pacjenci, ale również państwo cieszące się długoterminową pomyślnością ekonomiczną.


Źródło: Newseria


DATA PUBLIKACJI: 2016-06-01 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia