Aktualność "Jak rozliczyć dochody zza granicy"

Osoby, które w 2015 r. osiągały dochody z pracy za granicą, powinny wykazać je w polskim rozliczeniu. Obowiązek ten dotyczy również osób, które opłaciły już podatek za granicą. Dochody takie mogą być zwolnione z opodatkowania w Polsce i brane pod uwagę do ustalenia efektywnej stawki podatku albo mogą być odliczone od podatku należnego w Polsce. Wszystko zależy od rodzaju umowy, jaką z krajem docelowym podpisała Polska.

Umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska podpisała z 92 krajami na całym świecie. Część z nich zwalnia podatnika z obowiązku składania zeznania podatkowego w kraju, jeżeli cały zeszłoroczny dochód pochodzi z zagranicznych źródeł. Zasada ta obowiązuje m.in. w przypadku zatrudnionych w Niemczech, Hiszpanii, Czechach i Słowacji.

Nie stosuje się ona natomiast wobec osób pracujących w Stanach Zjednoczonych, Rosji lub Holandii. Zarobki osiągane w tych krajach należy zadeklarować, jednak dzięki tzw. uldze abolicyjnej, wartość obciążeń podatkowych w kraju można zredukować. Rozliczenia ulgi abolicyjnej należy dokonać korzystając z formularza Pit-36 z załącznikiem ZG oraz PIT-O.

Pracujący za granicą powinni pamiętać, że mają takie same prawa podatkowe, co obywatele kraju, w którym osiągali przychody. Mogą zatem korzystać z ulg rodzinnych czy małżeńskich.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2016-02-18 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia