Aktualność "Unia chce uregulować kwestię przetargów"

Rząd od pewnego czasu pracuje nad zmianami, które mają zmienić sytuację pracowników zatrudnianych przez firmy wygrywające przetargi. Do tej pory oferowały one najgorsze warunki z najniższymi wynagrodzeniami. Do konsultacji omawianych właśnie przez Radę Dialogu Społecznego mają zostać dołączone nowe dyrektywy unijne.

Unijne przepisy mają zostać wprowadzone do 18 kwietnia i to one będą miały pierwszeństwo w zmianach dotyczących przetargów. W przeciwnym wypadku Polska może utracić środki unijne. Zgodnie z dyrektywą większe zamówienia publiczne powinny zostać podzielone na mniejsze, aby umożliwić udział w przetargu również mniejszym przedsiębiorstwom. Wymogiem będzie też zinformatyzowanie procedur łącznie z możliwością składania dokumentacji drogą elektroniczną.

Dopiero w drugiej kolejności rząd wróci do kwestii społecznych związanych z zamówieniami publicznymi, czyli regulacji, które uchronią pracowników przed gorszymi warunkami pracy. Takie przepisy zostały już wprowadzone w 2014 r. w formie możliwości preferowania zamówień, czyli wskazywania, czy w danym przetargu preferowane będą oferty firm zatrudniających na umowę o pracę. Przepis okazał się jednak martwy – zaledwie 3 proc. zamówień zrealizowanych od tego czasu powoływało się na klauzule społeczne.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2016-01-19 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia