Aktualność "Zmiany w prawie upadłościowym"

Od stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie procedurę w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się firma. Wierzyciele mają natomiast większy wpływ na przebieg postępowania.

Zmiany mają na celu ograniczenie ilości ogłaszanych upadłości likwidacyjnych i zastąpienie ich procedurami restrukturyzacyjnymi, które pozwolą uchronić firmę przed upadkiem. Procedury te zostały wydzielone z Prawa upadłościowego i mają gwarantować wierzycielom łatwiejsze dochodzenie roszczeń.

W zależności od stopnia zagrożenia bankructwem postępowanie restrukturyzacyjne przewiduje cztery narzędzia: układ częściowy, przygotowaną sprzedaż w upadłości, możliwość zawarcia układu poza sądem lub postępowanie sanacyjne. To ostatnie jest całkowicie nowym rozwiązaniem. Nadaje ono przedsiębiorcy możliwość korzystania z takich instrumentów, jak zwolnienie pracowników, sprzedanie zbędnego majątku czy wypowiedzenie niekorzystnych kontraktów. W okresie postępowania sanacyjnego właściciel firmy ma ograniczone możliwości zarządzania swoim majątkiem.

Układ częściowy pozwala na przedstawienie propozycji układowych, ale tylko wybranych wierzycieli. Można wydzielić banki, leasingodawców czy właścicieli wynajmowanych powierzchni i przedstawić im nowe warunki współpracy. Pozostałych wierzycieli należy spłacić całkowicie w terminie.

Sprzedaż w upadłości polega na zawarciu wstępnej umowy z podmiotem chętnym do kupna zadłużonej firmy. Warunki sprzedaży nie mogą być gorsze od rynkowych, dlatego niezbędna jest opinia biegłego. W chwili ogłoszenia upadłości firma jest zatem od razu sprzedana nabywcy. Dalsze postępowanie upadłościowe wiąże się już tylko z rozdzieleniem uzyskanych pieniędzy między wierzycieli.

Przedsiębiorcy mogą też zawrzeć układ poza sądem, wybrać doradcę restrukturyzacyjnego i podpisać z nim umowę. Mogą też samodzielnie zbierać głosy wierzycieli za układem i złożyć wniosek do sądu. Takie postępowanie nie zawiera jednak ochrony przed wierzycielami, dlatego dłużnik powinien rozpocząć je możliwie najszybciej.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2016-01-11 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia