Art. 111 ustawy o VAT reguluje kwestie związane z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Zgodnie z zapisami, obejmuje od wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. W ustawie znajduje się jednak lista zwolnień z tego obowiązku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r.
W paragrafie 4. przytoczonego dokumentu znajdują się rodzaje działalności, które zobowiązują do posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Dotyczą one sprzedaży gazu płynnego, części do silników, silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep, naczep i kontenerów oraz ich części, a także części i akcesoriów do pojazdów silnikowych z wyłączeniem motocykli, silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach.
Do posiadania kasy fiskalnej zobowiązani są także dostawcy sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych (o ile nie zaliczają się one do metali mogących korzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.), zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych, wyrobów przeznaczonych do użycia sprzedawanych lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych (bez względu na symbol PKWiU), wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych powyżej 1,2 proc. zawartości alkoholu oraz tych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 5 proc. (bez względu na symbol PKWiU), a także perfum i wód toaletowych. Towary alkoholowe oraz wody toaletowe i perfumy mogą być sprzedawane bez kasy fiskalnej na pokładach samolotów.
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy także usług, a dokładniej: przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji (z wyjątkiem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia), przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów. Paragon muszą wystawiać również przedsiębiorstwa świadczące usługi z zakresu wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, badań i przeglądów technicznych pojazdów, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicy, doradcy podatkowi, fryzjerzy i dostawcy usług kosmetycznych i kosmetologicznych, a także usług związanych z wyżywieniem – zarówno w przypadku stacjonarnych placówek gastronomicznych, jak i firm cateringowych.
W paragrafie 3. rozporządzenia znajduje się lista zwolnień z
kasy fiskalnej ze względu na limit obrotów. Na jego podstawie z obowiązku
ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej do 31 grudnia 2016 r. zwolnieni
są podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych
nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie
przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20tys. zł. Z tego zwolnienia
mogą skorzystać również przedsiębiorstwa, które w roku poprzednim rozpoczęły
dostawę towarów lub świadczenie usług na rzeczy wyżej wymienionych, jeśli obrót
nie przekroczył 20 tys. zł w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w
poprzednim roku podatkowym.
Źródło: GP