Aktualność "Przyszłość telepracy w Polsce"

Na chwilę obecną niespełna 5% pracowników pracuje zdalnie z domu. Biorąc jednak pod uwagę, że technologie szybko się rozwijają, może się to wkrótce zmienić. Większą barierą są liczne warunki formalne, które muszą spełnić pracodawcy.

Podstawa to opracowanie regulaminu telepracy, w którym  powinny zostać określone warunki i zasady wykonywania pracy. Można je uzgodnić np. ze związkami zawodowymi. Drugim istotnym dokumentem jest umowa o telepracę, w której obowiązkowo musi znaleźć się zapis o miejscu i czasie wykonywania pracy albo wyborze pracy w systemie zadaniowym. W umowie warto zaznaczyć też, w jaki sposób pracownik będzie potwierdzał rozpoczęcie i zakończenie powierzonych zadań. W dokumencie uwzględnić też należy informację, że pracodawca zapewnia niezbędne sprzęty i narzędzia  do wykonywania telepracy. Wskazana jest też wizyta pracodawcy w miejscu świadczenia telepracy.

Zainteresowanie telepracą stopniowo rośnie. W 2014 roku zdalnie pracowało 4,6% osób, czyli o 0,6% więcej niż w roku 2013. Niewiele większa jest średnia unijna, którą ocenia się na 4,7%. Telepraca jest szczególnie popularna w Finlandii i Holandii.


Źródło: Newseria


DATA PUBLIKACJI: 2015-10-27 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia