Aktualność "Zmiany w przepisach dotyczących martwych kont"

Na tzw. martwych kontach bankowych banki przetrzymują nawet 15 mld złotych. Prawowici spadkobiercy mają zaś poważny problem z ustaleniem, czy ich zmarli krewni posiadali oszczędności i w jakim banku je przechowywali. Ma się to jednak zmienić, dzięki nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności właśnie przyjętej przez Sejm.

Po zmianach w przepisach banki i SKOK-i już przy zakładaniu konta będą musiały informować o możliwości wskazania osób, które na wypadek śmierci będą miały uprawnienia do rachunku i zgromadzonych na nim środków. Planuje się też, że banki będą musiały ustalać, czy ich klient żyje.

Wprowadzona ma też zostać Centralna Informacja o rachunkach, dzięki której będzie można uzyskać szybką informację czy i w którym banku zmarły posiadał konto i wypłacić z niego pieniądze. KIR miałaby  prowadzić Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. - spółka prawa handlowego należąca do banków  i ZBP. 

Każde konto po zmianach w przepisach ma być sprawdzane co 5 lat. Jeśli w tym czasie nie odnotuje się na nim żadnej operacji, bank będzie miał obowiązek skierować wniosek do PESEL i ustalić, czy posiadacz  rachunku żyje. W przypadku uzyskania negatywnej odpowiedzi, jego oszczędności mają trafić na oddzielne konto, a informacja o tym do rejestru w KIR.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla spadkobierców. Nowelizacja zakłada też, że oszczędności  zmarłego mają być waloryzowane. Zyskają też samorządy, ponieważ będą miały ułatwiony dostęp do pieniędzy tych osób, które nie miały spadkobierców.

Po jej zaakceptowaniu, nowelizacja powinna wejść w życie 1 stycznia 2016 roku.


Źródło: IAR Polskie Radio


DATA PUBLIKACJI: 2015-09-16 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia