Aktualność "Koniec z praktykami za darmo?"

Młodzi ludzie bez doświadczenia nie będą musieli już pracować za darmo. Tak przynajmniej zakłada nowelizacja ustawy zgłoszona przez PO zgodnie z którą przedsiębiorcy będą musieli płacić praktykantom. Ustalona została też minimalna kwota za pracę – będzie to 20% od najniższej krajowej czyli mniej niż 300 zł miesięcznie.

Zaproponowana kwota już budzi sporo kontrowersji. Przewodniczący Parlamentu Studentów RP już ocenił, że zaproponowane wynagrodzenie jest zdecydowanie za niskie. Podobnego zdania są także członkowie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Co więcej,  już pojawiły się głosy, że propozycja z nowelizacji pośrednio promuje bezrobocie. Młody absolwent może zarobić więcej, jeśli zamiast iść na praktyki, zgłosi się w urzędzie i jako bezrobotny będzie ubiegał się o staż. Jeśli go otrzyma, na rękę otrzyma nie około 300, lecz 850 złotych.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia to jednak nie jedyny zapis z przygotowanej przez PO nowelizacji. W projekcie zaproponowano np., by absolwent po ukończeniu praktyk otrzymywał stosowne zaświadczenie o nabyciu konkretnych umiejętności.

Ustalona jest także górna granica wynagrodzenia za praktyki – pozostaje ona bez zmian i nie może być wyższa niż dwukrotność najniższej krajowej.

Nowelizacja ustawy o praktykach absolwenckich jest efektem wdrażania przyjętych przez Komisję Europejską przepisów mających wspierać absolwentów poszukujących pracy.


Źródło: IAR Polskie Radio



DATA PUBLIKACJI: 2015-08-18 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia