Aktualność "Ułatwienia w odzyskiwaniu alimentów"

Przy ściąganiu alimentów obowiązywać będzie jedynie egzekucja sądownicza. Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy zniosła obowiązek przeprowadzania egzekucji administracyjnej.

Zmiana ta ma usprawnić odzyskiwanie należności, które zostały wypłacone z funduszu alimentacyjnego.

Obecnie świadczenia alimentacyjne wypłaca gmina, a dłużnik  jest zobowiązany je zwrócić. Egzekucję tych zobowiązań prowadziło się do tej pory dwutorowo. Zrezygnowano jednak z mało efektywnej i jednocześnie dość kosztownej egzekucji administracyjnej. Po zmianach w ustawie po należności nie będą się już zgłaszać pracownicy urzędu gminy czy ośrodka pomocy społecznej, a jedynie komornik. Zmiana ma więc nie tylko usprawnić, ale i znacznie zmniejszyć koszty egzekucji. Szacuje się, że oszczędności dla gmin będą znaczne, ponieważ chociażby 2012 roku koszty, które gminy poniosły na odzyskanie długów, były wyższe od odzyskanych należności.

Po zmianach komornik zajmie się odzyskaniem należności na podstawie przekazanej przez np. gminę decyzji, w której osobie uprawnionej do świadczeń przyznaje się alimenty.

Inny będzie też sposób przydzielania środków z egzekucji. Przed zmianami po 20% kwoty przypadało odpowiednio organowi właściwemu dla dłużnika i organowi właściwemu dla wierzyciela. Pozostałe 60% wraz z dodatkowymi odsetkami zasilało budżet państwa. Po nowelizacji do gminy wierzyciela ma trafić aż 40% z odzyskanych należności.

W inny sposób ma być też oceniana sytuacja dłużnika i inaczej ma być obliczany dochód na potrzeby ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.


Źródło: IAR Polskie Radio



DATA PUBLIKACJI: 2015-07-27 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia