Aktualność "Jak nie odziedziczyć długów?"

W drugiej połowie października w życie wejdą nowe przepisy dotyczące dziedziczenia. Nawet jeśli wraz z majątkiem  przejmie się pokaźny dług i nie złoży się stosownego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, dług ograniczony będzie do wartości otrzymanego spadku.

Każdego roku średnio 160 tysięcy Polaków otrzymuje spadek. Część z nich jednak obawia się, że zamiast fortuny może przejąć długi. Na chwilę obecną ich przejęcia mogą uniknąć jedynie osoby, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych, osoby prawne i osoby, co do których istnieje podstawa do całkowitego ich ubezwłasnowolnienia. Zgodnie z prawem dziedziczą one z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, a odpowiedzialność za długi w ich przypadku ograniczona jest jedynie do wartości przyjętego w testamencie spadku.

Pozostali zobowiązani są złożyć oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku. W przeciwnym razie biorą pełną odpowiedzialność za pozostawione długi. Zmiana, która niebawem ma pojawić się w Kodeksie  Cywilnym, da przywilej dziedziczenia z tzw. dobrodziejstwem inwentarza wszystkim spadkobiercom i bez względu na to, czy złożą oświadczenia czy nie, będą oni odpowiadać za zobowiązania tylko do wysokości przejętego majątku. Wyjątkiem są w tym przypadku pożyczone pod zastaw nieruchomości. Po śmierci dłużnika wierzyciel może wciąż dochodzić swoich należności.

Wraz z zasadami przyjmowania spadku zmieni się też sposób ustalania stanu majątku sądowego. Obecnie spis inwentarza sporządzić mógł jedynie komornik sądowy. Po zmianach wykaz inwentarza będą mogli składać w sądzie dziedziczący, korzystając z ustalonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzoru.

Chociaż zmiany w przepisach będą lepiej chronić spadkobierców, to jednak mimo wszystko warto zachować czujność i zanim przyjmie się spadek, dobrze jest sprawdzić, jakie zobowiązania i majątek się dziedziczy. Tym bardziej, że z roku na rok rośnie ryzyko przejęcia kredytów, pożyczek czy nieopłaconych rachunków wraz z odsetkami. Szacuje się, że w samych tylko instytucjach bankowych gospodarstwa domowe miały do spłacenia w maju 2015 r. około 536 mld zł (cztery lata wcześniej kwota ta była niższa o 61 mld zł). Do tego dodać należy pożyczki w firmach pozabankowych, jak również i stałe opłaty – zaległe czynsze i pozostałe rachunki.

Źródło: IAR Polskie Radio



DATA PUBLIKACJI: 2015-07-20 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia