Aktualność "Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych"

Senat zatwierdził nowelizację ustawy Mieszkanie dla Młodych. Po zmianach będzie można kupować mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Wzrosną też dopłaty dla rodzin wielodzietnych. W poprawce do ustawy pojawiło się jednak kilka haczyków. Zostały np. obniżone limity cen.

Umożliwienie zakupu mieszkań z rynku wtórnego ma przede wszystkim zwiększyć dostępność programu w małych  i średnich miejscowościach, w których powstaje niewiele nowych mieszkań. Raczej nie będzie jednak większego ożywienia na rynku wtórnym w dużych miastach, ponieważ limity cenowe na nie zmniejszyły się o blisko 20%. Przykładowo w przypadku mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie  cena za metr kwadratowy powierzchni nie będzie mogła być wyższa niż 90% średniego wskaźnika odtworzeniowego (tj. 5 390,44 zł za metr na chwilę obecną). Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, ta cena nie może być wyższa niż 110% średniego wskaźnika odtworzeniowego (tj. 6588,32 zł na chwilę obecną). W dużych miastach trudno będzie więc znaleźć lokale z rynku wtórnego, które spełniać będą mocno obostrzone limity. Specjaliści już szacują, że w Warszawie  czy w Krakowie na zaledwie co 70 mieszkanie z rynku wtórnego będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Będzie można natomiast skorzystać z programu  przy zakupie mieszkania w małej miejscowości lub lokalu o obniżonym standardzie albo przeznaczonego do remontu.

Deweloperzy nie obawiają się zmian. Prognozują raczej, że zmiany w ustawie Mieszkanie dla Młodych przyciągną nową grupę osób, które zechcą kupić nieruchomość z dofinansowaniem.

Najbardziej na zmianach skorzystają z całą pewnością rodziny wielodzietne. Nie będzie ich już obowiązywał limit wieku, a o dofinansowanie będą mogły się starać również i te osoby, które miały wcześniej lokal mieszkalny. W dodatku rodziny, w których jest trójka lub więcej dzieci, będą mogły uzyskać aż 30-procentowe dofinansowanie naliczane od większej niż dotąd powierzchni. Oznacza to, że przy zakupie dużego mieszkania o powierzchni ponad 65 metrów kwadratowych będzie można otrzymać o 160% pieniędzy więcej niż dotychczas (tj. nawet 116 tys. złotych).

Po zmianach w ustawie pod groźbą odebrania części dopłat zakazuje się wynajmu całości lub części mieszkania. Nie będzie można też w ciągu pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania spłacić całości kredytu lub jego części przekraczającej wysokość wsparcia.

Zmiany w ustawie Mieszkanie dla Młodych wejdą w życie najwcześniej za 3 tygodnie, a najpóźniej za 6 tygodni.  Mieszkanie z większym dofinansowaniem będzie więc można zakupić jeszcze tego lata.


Źródło: IAR Polskie Radio


DATA PUBLIKACJI: 2015-07-13 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia