W najnowszym badaniu Deutsche Bank Polacy odpowiedzieli, w co ich zdaniem warto inwestować. Za najbardziej zyskowne wciąż uznawane jest kupno i sprzedaż nieruchomości. W czołówce zyskownych inwestycji znalazły się także złoto, inwestowanie w dzieła sztuki i obligacje.
Specjaliści jednak przypominają, że inwestycja inwestycji nierówna. W przypadku nieruchomości rzeczywiście zdecydowanie najlepiej można było zarobić, ale w latach 2004-2006, kiedy to ceny niektórych nieruchomości się podwoiły a nawet potroiły. Warto też pamiętać, że rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo zróżnicowany, a nie każda nieruchomość może z czasem powiększyć swoją wartość. O jej potencjale decyduje przede wszystkim dogodna, perspektywiczna lokalizacja. Przy tym wszystkim dobrze jest też pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości to inwestycja długoterminowa i nie warto kupować mieszkania czy domu z nadzieją, że szybko się je sprzeda z dużym zyskiem.
Złote czasy złota również zdają się być już przeszłością. Rekordowo ceny ten szlachetny kruszec osiągnął w 2011 roku, co spowodowane było głównie globalnym kryzysem ekonomicznym. W ciągu zaledwie 5 lat wartość złota zwiększyła się aż o 450% (z 400 dolarów w 2005 roku do 1800 dolarów za uncję w 2011 roku). Ci, którzy w złoto inwestowali w latach 2011-2012 są natomiast stratni, ponieważ cena za złoto znów zaczęła spadać, a obecnie wynosi już 1100 dolarów za uncję.
Złoto wciąż funkcjonuje jako rezerwa w bankach centralnych i jest alternatywą dla pieniądza, ale o jego wartości obecnie i w przyszłości decydować będą nadal decyzje gospodarczo-polityczne na najwyższym światowym szczeblu.
Giełda uznana została za trzecią najbardziej dochodową inwestycję. Tu jednak liczyć się trzeba zawsze z pewnym ryzykiem. Faktycznie można zarobić z dnia na dzień duże pieniądze, pod warunkiem jednak że w odpowiednim momencie zainwestuje się w błyskawicznie rozwijające się małe spółki.
W dalszej kolejności Polacy za dobrą inwestycję uznają lokaty bankowe i obligacje. Zupełnie niesłusznie niedocenione są natomiast fundusze inwestycyjne. Tymczasem w ciągu ostatnich trzech lat z 450 funduszy z oferty Deutsche Bank aż 200 wypracowało zysk większy niż 40% czyli aż 13% w skali roku. Straty natomiast odnotowało zaledwie 60 funduszy. Warto jednak pamiętać, że fundusze są bardzo zróżnicowane, a inwestować można tak samo w fundusze agresywne, jak również i bardziej bezpieczne fundusze stabilnego wzrostu. W tej ostatniej grupie wszystkie fundusze z Deutsche Bank przyniosły zysk w ciągu ostatnich trzech lat rzędu 4-7 % w skali roku, a najlepsze dwa dały zysk większy niż 10% w skali roku.
Źródło: IAR Polskie Radio