Aktualność "Zmiany w składkach przedsiębiorczych mam"

Na zmianach w przepisach dotyczących ubezpieczenia chorobowego najbardziej ucierpią przedsiębiorcze kobiety. Inaczej ma być obliczana podstawa wymiaru zasiłku w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, a ubezpieczeniu chorobowemu podlegają krócej niż 12 miesięcy. W ten sposób rząd chce zminimalizować tak powszechne obecne nadużycia.

Składka na ubezpieczenie chorobowe jest świadczeniem dobrowolnym. Kobieta spodziewająca się lada dzień rozwiązania nie podniesie więc wielkości swoich świadczeń, jeśli ubezpieczenie opłaci jedynie tuż przed samym porodem. Popularną praktyką jest obecnie jednorazowe opłacanie składki od maksymalnej podstawy czyli 250% przeciętnego wynagrodzenia tj. ok. 10 000 złotych, co obecnie gwarantuje wysoki zasiłek macierzyński przez cały rok. Po zmianach praktyka ta ma zostać ukrócona.

Po zmianach w przypadku, jeśli opłacane będą przez jakiś czas składki od kwoty wyższej niż 60% przeciętnego wynagrodzenia, za każdy miesiąc opłacania wyższej składki przyznana będzie 1/12 różnicy między zadeklarowaną sumą a 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Uprzywilejowane będą jednak osoby, które dopiero zarejestrowały działalność gospodarczą i korzystają z preferencyjnej podstawy składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Te osoby będą mogły liczyć na świadczenia tej samej wielkości, co osoby opłacające składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Przeciwko zmianom protestują przede wszystkim kobiety prowadzące działalność gospodarczą, które nie miały szans się na nie przygotować, bo w chwili ich wprowadzenia już były w ciąży. Swoją sytuację porównują również do bezrobotnych kobiet, które już od 2016 roku po urodzeniu dziecka będą otrzymywać od państwa aż 1000 złotych zasiłku miesięcznie. Domagają się m.in. skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego oraz konsultacji społecznych. Chcą również, by nową ustawę zawetował prezydent.


Źródło: IAR Polskie Radio



DATA PUBLIKACJI: 2015-06-29 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia