Aktualność "Nowe prawo upadłościowe"

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Mają one przede wszystkim dać przedsiębiorcom większe szanse na przetrwanie na rynku. Zgodnie z nowymi przepisami upadłość nie musi być równoznaczna z likwidacją firmy, a z wierzycielami będzie można zawrzeć układ. Do wyboru są 4 opcje, a to przedsiębiorca zadecyduje, która jest dla niego najbardziej korzystna.

Nowe prawo restrukturyzacyjne z jednej strony ma na celu umożliwienie uratowania firmy, ale chroni też interesy wierzycieli. Postępowanie restrukturyzacyjne ma być uzależnione od stopnia zagrożenia firmy bankructwem. Układ z wierzycielami będzie można zawrzeć bez nagłaśniania problemu, zdecydować się na przyspieszone postępowanie układowe (na zgromadzeniu wierzycieli), postępowanie układowe (przeznaczone dla firm, które są niewypłacalne lub są już na skraju niewypłacalności) lub postępowanie sanacyjne (polegające na restrukturyzacji zobowiązań i ograniczenie zarządzania majątkiem przez dłużnika). Wykształcony zostanie również nowy zawód doradcy restrukturyzacyjnego.

Najbardziej korzystny wydaje się układ zawierany w drodze samodzielnego zbierania głosów przez przedsiębiorcę. W porozumieniu z nadzorcą będzie musiał zebrać glosy od swoich wierzycieli, by przedstawić układ do zatwierdzenia w sądzie.


Nowe przepisy mają przede wszystkim ukrócić zbędny formalizm, a wprowadzenie nowych usprawnień będzie mogło ratować firmy w złej kondycji finansowej. O losie dłużnika będą mogli decydować w dużej mierze najwięksi wierzyciele.

Na nowych przepisach skorzysta cały rynek, a zmiany uratować mogą firmy z każdej branży. Tym bardziej że wiele z nowych rozwiązań z powodzeniem stosuje się już w innych krajach.

Zgodnie ze statystykami, w 2014 roku upadło 820 firm, zaś w 2015 roku upadłość najczęściej dotyczyła firm rekrutacyjnych, marketingowo-reklamowych oraz zajmujących się obsługą procesów inwestycyjnych. Ta tendencja jest jednak spadkowa. Na nowych przepisach skorzystać będą mogły również te podmioty, które obecnie są wyjęte spod działania prawa upadłościowego.


Źródło: Newseria



DATA PUBLIKACJI: 2015-06-25 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia